MUDR. MARTIN GRUSSMANN
Metličkovité žíly – pavoučkovité žíly
Jsou malé rozšířené červené, modré či nafialovělé cévy v blízkosti povrchu kůže dolních končetin o průměru 0,5 až 1 milimetr. Svůj název dostaly proto, že vypadají jako pavučiny nebo větvičky stromů. Nacházejí na horní části stehna, v podkolení a kolem kotníků.
Metličky postihují miliony lidí, zvláště žen. K vývoji onemocnění přispívá dědičnost, ženské pohlaví, vyšší věk, nadváha, počet těhotenství, prodělaná hluboká žilní trombóza, také dlouhé stání nebo sezení, kouření, expozice teplem (horké vany, koupele, sauny) a těsné oblečení.
Při vyšetřování metliček potřebujeme provést ultrazvukové žilní mapování k posouzení plnění metlic některou z hlavních povrchových žil. Při ultrazvukovém nálezu patologického žilního toku a tzv. “skrytých křečové žil” je vhodné jejich primární léčení nitrožilním laserem, radiofrekvencí, ultrazvukem navigovanou sklerotizací či ošetření žilním lepidlem. Užitečné je také ošetření drobných tzv. “Feeder Veins — metlice vyživujících žil” s využitím optické projekce speciální infračervenou AuR kamerou Veinviewer.
K ošetření metliček je vhodná injekční mikroskleroterapie sklerotizační látkou s následnou kompresí elastickou punčochou nebo ošetření transkutánní laserem bez nutnosti komprese.
Jedná se o šetrné metody s mírnou bolestivostí během procedury. Jejich kombinace s využitím výše zmíněného Veinvieweru a speciálním Cryo chlazením kůže ledovým vzduchem zajišťujícím nebolestivost procedury se nazývá ClaCS (CryoLaser CryoScleroterapy). Tento nejmodernější ale také technologicky náročný způsob ošetření metličkových žil je ultimátní terapie s dlouhodobým mnoholetým efektem.